Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prelegenci

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencję Krakowskie Forum Biomedyczne uświetnią prelegenci:

Prodziekan ds. rozwoju Wydziału Biotechnologii UJ prof. dr hab. Andrzej Górecki

Moje zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zależności pomiędzy funkcją białek i ich dynamiczną strukturą. W szczególności interesują mnie białka zawierające rejony samoistnie nieuporządkowane (IDRs).  

Funkcje białek są przeze mnie postrzegane jako konsekwencje ich oddziaływania z partnerami molekularnymi, a więc drobnocząsteczkowymi ligandami, innymi białkami czy też kwasami nukleinowymi. Oddziaływania te zmieniają strukturę lub dynamikę wiążących je białek, wpływając na ich aktywność. W konsekwencji powstaje złożona sieć interakcji partnerów molekularnych, wzajemnie wpływających na swoje aktywności. Oddziaływania te staram się identyfikować i rozpatrywać w ujęciu strukturalnym, termodynamicznym i kinetycznym. W swoich badaniach chętnie posługuję się technikami spektroskopowymi, takimi jak dichroizm kołowy czy stacjonarna i rozdzielcza w czasie spektroskopia fluorescencyjna. Badanie prowadzę głównie w układzie in vitro w oparciu o białka rekombinowane, jednakże dużą uwagę przywiązuje do umieszczenia uzyskanych rezultatów w kontekście funkcjonowania komórki i organizmu.  

Obecnie najbardziej intrygują mnie czynniki transkrypcyjne, a wśród nich białko Yin Yang 1 (YY1), które występuje między innymi u człowieka. Jest ono ważnym, wielofunkcyjnym czynnikiem transkrypcyjnym, który kontroluje ogromną liczbę genów, pełniąc dwojaką rolę w procesie ich ekspresji: w niektórych przypadkach represora transkrypcji, w innych zaś aktywatora tego procesu. Te przeciwstawne role YY1 są kluczowe w funkcjonowaniu organizmów i to zarówno tych, które rozwijają się prawidłowo, jak i tych, które zostały dotknięte chorobą.  

YY1 jest ważnym czynnikiem w nowotworzeniu, gdzie także widoczna jest jego dualna natura. W przypadku niektórych nowotworów może ono pełnić funkcje onkogenu w innych zaś supresora nowotworu. Ta łatwo dostrzegana dwojaka funkcja YY1 pozwala traktować go jako bardzo dobry model do badania złożoności procesów regulacji ekspresji genów u człowieka i innych organizmów wyższych. 

prof. dr hab. Wojciech Branicki
Wojciech Branicki jest profesorem nauk biologicznych. Pracuje w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest również zastępcą dyrektora ds. nauki w Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Zajmuje się badaniem zmienności DNA i zróżnicowania fenotypu człowieka, a także zastosowaniem markerów genetycznych i epigenetycznych w identyfikacji człowieka. Prowadzi badania nad wpływem genów i środowiska na tempo starzenia organizmu, a także nad zastosowaniem zegarów epigenetycznych w kryminalistyce i diagnostyce medycznej. Jestem autorem ponad 100 prac naukowych, a także współtwórcą metody predykcji fenotypu pigmentacyjnego HIrisPlex-S stosowanej w kryminalistyce i antropologii. Łączy pracę badawczą i dydaktyczną z pracą eksperta z zakresu analizy DNA.

prof. dr hab. Justyna Drukała

Twórca i kierownik Banku Komórek. Pracownik Zakładu Biologii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Naukowiec i wykładowca akademicki.  

Od 25 lat zajmuje się biologią komórek macierzystych skóry oraz zastosowaniem komórek naskórka hodowanych in vitro w leczeniu ciężkich oparzeń i ran przewlekłych. Prowadzi badania nad nową generacją leków – produktami inżynierii tkankowej i ich potencjalnym wykorzystaniem w medycynie regeneracyjnej.  

Autorka ponad 70 publikacji o charakterze doświadczalnym i przeglądowym. We współpracy z jednostkami klinicznymi bierze aktywny udział w opracowywaniu strategii aplikacji produktów ATMP w próbach klinicznych.  

Jest członkiem Komisji Ekspertów Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń ds. Procedur Leczenia Oparzeń w Polsce, Krajowej Rady Transplantacyjnej (Zespołu ds. Strategii Rozwoju), ekspertem zewnętrznym powołanym przez Ministra Zdrowia do Zespołu do spraw wypracowania rozwiązań w zakresie farmacji klinicznej, a także członkiem Zespołu ekspertów do spraw terapii komórkowych i komórek macierzystych przy Naczelnej Izbie Lekarskiej.

 Za swoją działalność otrzymała szereg wyróżnień, w tym:  

w 2017 roku nagrodą Złoty Otis (najważniejszą nagrodą konsumencką polskiego rynku farmaceutycznego) – za badania w dziedzinie inżynierii tkankowej,  

w 2018 roku nagrodę Portrety Medycyny Polskiej (w kategorii Wydarzenie Rynku Zdrowia) – za uratowanie życia oparzonemu dzięki zastosowaniu wyhodowanych komórek skóry pacjenta,

w 2019 roku tytuł Człowieka Roku 2018 (nagrodą Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej) – za „humanizm i empatię oraz pasję w pracy naukowej, za przeszczep milionów wyhodowanych komórek skóry pacjentowi, który miał poparzone 95 procent powierzchni ciała”.

prof. dr hab. Marcin Majka
Prof. Marcin Majka ukończył Wydział Biologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. W 2000 roku uzyskał stopień doktora na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym.  W latach 1997 - 2003 pracował na Univ. of Pennsylvania i Univ. of Louisville w USA, gdzie prowadził badania nad komórkami macierzystymi. Po powrocie do Polski brał udział w badaniach podstawowych oraz badaniach klinicznych, w tym w badaniach REGENT oraz CIRCULATE. Aktualnie zatrudniony jest na stanowisku profesora na Uniwersytecie Jagiellońskim kierując Zakładem Transplantologii. Zainteresowania naukowe: rola czynników transkrypcyjnych w nowotworzeniu; biologia komórek macierzystych i ich zastosowanie kliniczne; zastosowanie komórek iPS w chorobach CNS. Prof. Majka publikował w takich czasopismach jak Blood, J Clin Invest, Leukemia. Otrzymał liczne nagrody m.in. Prezesa Rady Ministrów za pracę habilitacyjną. Realizował projekty krajowe (KBN, MNiSW, NCN) i międzynarodowe (NIH, EU). Aktualnie kieruje 2 grantami NCN i 1 grantem NCBiR. 

dr Michał Sarna
Jestem pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Zakładzie Biofizyki na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z wykształcenia fizyk, doktorat obroniłem na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Od początku mojej przygody z nauką interesuję się biomechaniką komórki. Przez lata zajmowałem się mechaniczną rolą melaniny w komórkach barwnikowych, w tym komórkach czerniaka. W ostatnim czasie zainteresowałem się biomechaniką komórek mięśniowych, w szczególności kardiomiocytów. Inspiracją do podjęcia tego typu badań było poszukiwanie metod bezpośredniego pomiaru siły skurczu komórek w warunkach in vitro. W tym celu zaimplementowałem narzędzie ze świata nanotechnologii – mikroskop sił atomowych. Obiektem moich badań są kardiomiocyty izolowane z eksplantowanych serc pozyskanych od pacjentów z różnymi chorobami mięśnia sercowego, jak również kardiomiocyty generowane z ludzkich indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych poddawanych działaniu różnego rodzaju czynników oraz uszkodzeniom oksydacyjnym, zachodzącym w wyniku reperfuzji po niedotlenieniu. W badaniach poza wspomnianym już mikroskopem sił atomowych, wykorzystuję takie techniki jak wysokorozdzielczy mikroskop konfokalny oraz mikroskop ze strukturalnym oświetleniem, będące na wyposażeniu Zakładu Biofizyki. Ten ostatni zintegrowany jest z mikroskopem sił atomowych co stanowi unikatowe narzędzie do analizy biomechanicznej komórek o czym w szczegółach opowiem podczas mojego wystąpienia